Термін "здоров’я" – неоднозначний. З давніх давен його тлумачили як відсутність хвороб. І тільки в 1940 році в статуті Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ) вперше зазначено, що "…здоров’я – це стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя".

У повсякденному житті здорова людина виглядає приблизно так::

 • в неї легка, впевнена хода;
 • здоровий одягається легко, але йому не холодно;
 • по дорозі на роботу та з роботи намагається використати кожну можливість пройтись пішки, а якщо користується громадським транспортом, то не розштовхує всіх і вся, щоб швидше зайти і зайняти вільне місце, а переважає їхати стоячи;
 • на IV, V поверхи (і вище) піднімається пішки і задишки він не відчуває;
 • зранку чи ввечері така людина обов’язково виходить на прогулянку, або пробіжку;
 • протягом дня здоровий має хороший настрій, а тому й іншим (вдома, на роботі, в гостях) намагається створити позитивну атмосферу;
 • в нього ніколи ніщо не болить (внутрішніх органів він не відчуває);
 • ніколи не хворіє ніякими простудними захворюваннями;
 • в нього відмінні зір, слух, пам’ять, розвинені розумові здібності, очі – ясні, з широкою зіничною каймою;
 • до сну відходить не пізніше 23:00 години (намагається о 22:00). Спить 6–7 годин. Швидко засинає та прокидається зранку без будильника (за настроєм);
 • свій чоловічий (жіночий) обов’язок виконує в повному обсязі;
 • на здорового майже не впливають: зміни погоди, магнітні бурі, вітер тощо;
 • рани на тілі швидко загоюються, не наривають;
 • сеча прозора, ледве солонувата, із слабким запахом;
 • кал ковбасоподібний, м’який, із слабким запахом, два рази на день;
 • шкіра чиста, гладенька, еластична;
 • апетит чудовий, при цьому він вживає в два-три рази менше їжі, аніж нездорові;
 • зуби, ясна – здорові, запах із рота відсутній;
 • волосся виблискує на сонці;
 • суглоби «не риплять», мускули міцні і красиві.

Здорова людина – це високодуховна особистість, з незаплямованою совістю. Вона вміє прощати і, якщо потрібно, покаятись. Про таких кажуть – вони з Богом у серці!

Разом з тим, у здорової людини, в соціальному аспекті, повинна бути можливість для самореалізації. В неї є хороші житлові умови, вона задоволена своєю освітою, роботою, сім’єю та матеріальним забезпеченням.

Якщо Ваше повсякденне життя відображає перераховані вище фактори, Ви – здорова людина!

Але не потрібно так сильно бентежитись, коли напроти більшості факторів Ви поставили знак «мінус». Зате тепер Ви знаєте, до якого стану здоров’я повинні направити свої зусилля.

Наступний крок – треба визначитись, на скільки далеко Ви відійшли від здоров’я та наблизились до хвороби.

Поняття «хвороба» визначається як порушення життєдіяльності організму під впливом шкідливих подразників зовнішнього чи внутрішнього середовища.

Більша частина населення планети знаходиться саме у стані, який розглядається як передумова хвороби. Але дуже рідко хто із цих людей зізнається, що вони вже «нездорові». І все ж, давайте подивимось на таких людей збоку.

Вони не люблять ходити пішки, а тим більше бігати, зате не проти добряче попоїсти – 4-5 разів на день (при цьому їх весь час переслідує відчуття голоду).

У них довгий і важкий сон, а зранку відчуття «побитості», суглоби часто «хрустять», сеча каламутна, з неприємним запахом і смаком. Калова маса зневоднена і тверда, з сильним неприємним запахом, виходить важко з потугами один раз на 1, 2 або 3 дні.

Будь-які зміни погоди – це несприятливі дні. Болить голова, підвищується (знижується) тиск, крутять суглоби, загальна втомленість в кінці робочого дня. Кашель, нежить, ГРЗ, грип – «улюблені» захворювання цих людей.

Нерідко у них на повіках, шиї, під пахвою і грудьми виростають висячі на тоненьких ніжках бородавки – папіломи, а це ознака присутності поліпів у шлунково-кишковому тракті.

Знижена потенція. Неврівноваженість, роздратованість, незадоволеність всім і вся. В зоні поперекових хребців шкіра прилипла до хребта, що заблокувало рух енергетичних потоків в нижню частину черева.

Незважаючи на регулярне користування зубною щіткою і пастою, – болять зуби, ясна кровоточать, язик вкритий білим шаром слизу, а ближче до його основи – зелено-сірий наліт, неприємний запах із рота.

Часто серед ночі прокидаються і біжать до холодильника, щоб вгамувати «жор» (точніше, нагодувати своїх внутрішніх «квартирантів»- паразитів).

Ще багато чого можна зауважити щодо способу життя таких людей, але самі вони вважають це за норму. Подумаєш, шпигає тут чи там. Головне, що не болить. Значить можна продовжувати такий спосіб життя, зловживати своїм здоров’ям. Є більш «важливі» справи. Не до профілактики!..

Але ніщо просто так не проходить. За все рано чи пізно необхідно розплачуватись. Тільки потрібно запам’ятати, що з’ясувавши причину нездужання, – людина робить перший крок до одужання.

Кожна хвороба виникає не відразу.

Але загальною причиною виникнення широкого спектру захворювань являється засміченість організму шлаками – продуктами гниття і бродіння не перевареної їжі в шлунково-кишковому тракті, а також відходи життєдіяльності клітин організму внаслідок неправильного способу життя.

Саме з цього все і починається.